Відповіді на питання
На цій сторінці ви можете знайти відповіді на питання, які були на зібраннях для адміністрації шкіл та батьків
Методичні рекомендації для вчителів
Як працювати із вкладинками до посібників?
Це прописано в методичних рекомендаціях до занять.
Які дидактико-методичні матеріали надаються учителю?
В освітньому проекті «На крилах успіху» учителю надаються такі матеріали: методичні рекомендації до кожного заняття, календарний план, план виховної роботи, мультимедійні презентації, відео до організації хвилинок релаксації, зарядок-нейробик, розробки квестів для виховної роботи, приклади ігор на перервах, методичні рекомендації до організації фізкультхвилинок за малюнками на перших сторінках посібника-журналу.
Чи є готова презентація по особливостям проекту для виступу вчителя або адміністрації?
Презентації є і ми надаємо їх за проханням. Але для нас важливо, щоб вчителі, які працюють в проекті, готували їх самі, пропускаючи через свій досвід.
Чи потрібно заповнювати свідоцтва досягнень, як в НУШ?
Це методичні рекомендації МОН України, які стосуються всіх проектів і програм. Оскільки документ має рекомендаційний характер, то це питання вирішує керівництво закладу.
Методичний коментар для батьків
В якому випадку і яким чином батьки можуть отримати методичні коментарі?
Методичний коментар має надавати вчитель у випадках, якщо дитина з якихось причин не була присутня на заняттях в школі. В усіх інших випадках методологією проекту передбачено, щоб дитина сама вдома розповідала батькам про те, як виконувати завдання. У процесі експерименту (тривав протягом 2017-2018 рр.) цей підхід підтвердив свою ефективність. Звичайно не з першого і не другого дня навчання дитина буде розповідати батькам про виконання завдань. Поступово через 1-2 місяці вона із задоволенням навчатиме батьків, інших членів родини. Але для цього батькам треба стати партнером авторів проекту і щовечора запитувати дитину про виконання того чи іншого завдання (про це зазначено в методичних порадах для батьків на останній сторінці зошита-журналу), казати, що вам цікаво дізнатись, як його виконати. Якщо дитина не може пояснити, то радимо батькам просити дитину з'ясувати завтра у школі і ввечері їм розповісти. Саме в цьому полягає величезна допомога батьків – заохотити дитину уважно слухати і сприймати матеріал на заняттях, а не проходити його ще раз замість вчителя вдома. У такому випадку дитина навпаки не буде сприймати матеріал на заняттях, оскільки знатиме, що все вдома їй будуть пояснювати батьки. Розробка проекту ґрунтується на урахуванні психологічних особливостях дітей 6-7 віку, що дозволяють зробити навчання ефективним. Саме в цьому полягають новації. Зважаючи на те, що проект не є обов'язковим для всіх, а батьки можуть обрати його за власним бажанням, ті, хто не підтримує пропоновані підходи дитиноцентризму мають можливість відмовитись від проекту і навчати дитину в звичайних класах за традиційними методиками і «допомагати» дитині вдома опановувати матеріал.
Чому відсутні завдання з англійської мови в методичних коментарях для батьків?
Батьки, які (у переважній більшості) не володіють мовою, не можуть забезпечити якісне навчання, навіть маючи на руках методичний коментар. Оскільки, крім знання лексики, важливі вимова, артикуляція тощо. А перенавчити набагато важче, ніж навчити.

У нашому проекті в 1 класі курс англійської мови усний. Протягом тижня календарним планом передбачено 2 години англійської мови. Тож, якщо дитина не відвідувала школу один тиждень, вона пропустила усього два заняття. Цей матеріал вона легко опанує на наступних заняттях разом із учителем, який володіє методикою, вимовою, артикуляцією і пр. Для вчителя це нескладно ще й тому, що для вивчення англійської мови клас діліться і кількість дітей дозволяє реалізувати особистісний підхід.

Також зазначу, що англійська мова розробляється саме для того, щоб позбутись такої поширеної практики як репетиторство. Ми категорично проти репетиторів, оскільки вони не проходили навчання для викладання за нашим проектом і їхня робота навіть з методичним коментарем може шкодити, а не допомагати. Як показав експеримент (2017-2018 рр.), саме у нашому проекті дітям не потрібен репетитор з англійської мови. За один рік першокласники без сторонньої допомоги опанували понад 350 слів англійської мови. І нині в другому класі успішно вивчають алфавіт і повторюють ці слова на новому рівні – навчаючись їх писати й читати та водночас розширюючи словниковий запас.
За якими книгами, посібниками і т. д. займатися з дитиною у випадку її хвороби? Яким чином дитина може наздогнати пройдений матеріал у випадку хвороби?
Якщо дитина не відвідувала заняття в школі, для допомоги їй опанувати пропущений матеріал учитель має надати батькам методичний коментар (в електронному вигляді) до виконання завдань за посібником-журналом саме до того тижня, який пропущений дитиною. Посібник-журнал діти отримують у понеділок на ранковій толоці і щодня носять із собою додому. Тож, якщо дитина не віддує школу з вівторка, то посібник-журнал у неї вдома. Якщо дитина не відвідує школу з понеділка, то батьки мають забрати в школі посібник-журнал.
Чому методичні коментарі для батьків недосконалі? Помилки та незрозумілі пояснення. Не всі завдання в посібниках-журналах є в методичних коментарях до них. Чим батькам керуватися для правильного виконання цих завдань?
Дякуємо за пропозиції. Методичний коментар доопрацьовується і скорочується відповідно до побажань батьків.
Методологія проекту
У чому полягає особливість програми «На крилах успіху» в порівнянні з іншими програмами, які впроваджуються в початковій школі?
Основна особливість освітньої програми «На крилах успіху» полягає в нових підходах до інтеграції змісту. Він ґрунтується на такій особливості дитини, як цілісне сприймання світу. Натомість навчання у школі відбувається за окремими предметами, що не дозволяє повною мірою формувати цілісний образ світу. Тому для реалізації програми розроблено спеціальну 3D модель інтеграції – на рівні навчальних програм, на рівні планів (календарного і виховної роботи) та на рівні навчальних посібників. Також освітня програма «На крилах успіху» побудована на засадах критичного мислення, діяльнісного підходу, а головне – вона особистісно орієнтована і враховує не тільки вікові, а й психологічні особливості дитини (провідні канали сприймання навчального матеріалу, особливості його опрацювання та провідні види діяльності). Більш детально з особливостями програми можна ознайомитись в блозі на сайті «На крилах успіху» за посиланням: https://nakrilahuspihu.com/
Як зрозуміти, що потрібно зробити в тому чи іншому завданні, якщо до них немає пояснень? Чи можливо прописувати формулювання завдань? Як зрозуміти, що дитина має засвоїти, якщо в посібниках-журналах лише малюнки? Завдання не завжди зрозумілі, якщо учитель не роз'яснює в класі, то вдома неможливо зрозуміти, що і як потрібно робити. Чому немає чіткої нумерації завдань?
Концепцією проекту «На крилах успіху» не передбачено формулювання завдань протягом І, ІІ та ІІІ чверті навчання заради того, щоб дитина почувала себе учителем батьків, інших дорослих членів родини. Завдяки цьому у проекті реалізується принцип: навчаючи інших – навчаюся сам. Як відомо, найкраще ми навчаємось тоді, коли вчимо інших. Тож це зроблено заради забезпечення реалізації найкращих для ДИТИНИ (не батьків чи вчителів) підходів до навчання. Ми не декларуємо дитиноцентризм, а насправді його реалізовуємо, оскільки посібник-журнал – це навчальна книга не для вчителя і не для батьків, а для УЧНЯ. Тому в ній все передбачено для зручного навчання саме ДИТИНИ. Навіщо дитині, яка ще не читає або читає дуже повільно, друкувати формулювання до завдань? Ці формулювання відволікають увагу, забирають місце на сторінці, для ще одного цікавого завдання. Дитина звикає до цих записів ще до того часу, як зможе з ними працювати, і вже не звертає на них увагу тоді, коли це виявиться потрібним. Тому в нашому посібнику-журналі нумерація завдань і формулювання з'являються тоді, коли дитина починає працювати з цими записами. Так, нумерація з'явиться як тільки діти опрацюють числа першого десятка, а формулювання до завдань будуть після опанування алфавіту (з журналу №27). Тоді почнеться робота щодо навчання дітей працювати з формулюваннями завдання. Крім того, відсутність формулювань дозволяє залучати батьків до освітнього процесу не у звичній для них ролі «контролерів», а «учнів». Не батьки мають пояснювати дитині матеріал, а дитина розповідати батькам, що треба зробити в тому чи іншому завданні. Результатами експерименту підтверджено ефективність цього інноваційного підходу. Якщо батьки зацікавлено запитують і дитина розуміє, що вони дійсно не знають як виконувати це завдання, то на заняттях вона слухає уважно, щоб навчити вдома не тільки лаксиків, а й батьків. Натомість, якщо дитина знає, що вдома батьки будуть знов розповідати про те, що вивчали в класі, то навіщо їй слухати, запам'ятовувати щось на занятті? Те, що ми пропонуємо в цьому проекті, вкладено результати аналізу психології сучасної дитини, її вікових особливостей, а також чинників втрати інтересу до навчання. Посібники-журнали зроблені так, як найкраще для дитини, а не для дорослих. Тож для забезпечення якісного навчання батькам достатньо щовечора просити дитину навчити їх того, чого вона навчалась у школі й показати як вона виконувала завдання в посібнику-журналі. Дуже б хотілось, щоб батьки виконували рекомендації на останній сторінці посібника. Це важливіше, ніж пояснення якогось завдання, оскільки, не володіючи методиками навчання, батьки іноді можуть тільки заплутати дитину, а не допомогти опанувати матеріал. Ми ж не допомагаємо лікарям робити процедури під час лікування, оскільки не є фахівцями. В педагогіці так само! Незважаючи на те, що, на перший погляд, нічого складного немає, насправді навчати – дуже складна наука. І найголовніше під час навчання – не нашкодити дитині.
Чи всі завдання в зошиті мають бути виконані?
Завдання в посібниках-журналах добирались за принципом надмірності. Це зроблено для того, щоб учитель міг максимально ефективно організувати особистісно орієнтоване навчання, диференціацію та індивідуалізацію з урахуванням особливостей учнів свого класу. Відповідно, під час підготовки до заняття вчитель обирає саме ті завдання, які будуть ефективні для певної групи (якщо організовується робота в парах, групах), окремого учня (якщо організовується індивідуальна робота). Виконати всі завдання на занятті не можливо і не потрібно. Наповнена доверху дровами піч не горить, а диміть. Тож ефективність навчання полягає не від того, чи всі завдання виконано, а від того, наскільки майстерно вчитель врахував особливості дітей під час добору завдань серед пропонованих. У посібнику-журналі ми надали вчителю найсучасніший інструментарій для роботи та навчили на підготовчих курсах користуватись ним.
Чи є домашні завдання у 1-4 класах?
У 1 класі домашніх завдань немає, оскільки це передбачено нормативними документами МОН України. У 2-4 класах дитина має можливість сама обрати (серед поданих у посібниках-журналах) завдання для самостійного виконання. Обране завдання дитина позначає відповідною позначкою безпосередньо у посібнику-журналі. Цей підхід забезпечує індивідуалізацію навчання та сприяє збереженню інтересу до навчання.
Чому немає додаткових матеріалів для вивчення?
Завдання в посібниках-журналах «На крилах успіху» добирались за принципом надмірності. Тому немає потреби розробляти додаткові матеріали. Дитина буде перевантажена й замість ефективного навчання ми одержимо втрату інтересу до навчання і хвороби. Дітей передусім треба любити, а потім – вчити.
Чи всім дітям підходить проект? Чи може/має бути здійснений попередній відбір, тестування?
Для навчання за освітньою програмою «На крилах успіху» ніяких тестувань чи відбору не передбачено. Програма розрахована для всіх учнів, яким на 1 вересня вже виповнилось 6 років і які не потребують спеціальної освіти. У проекті успішно навчаються як обдаровані діти, так і діти з ЗПР, дислексією або дисграфією.
Чи передбачає програма з англійської мови придбання додаткових матеріалів?
Опанування програми з англійської мови в проекті «На крилах успіху» не передбачає придбання додаткових посібників чи інших матеріалів. Навпаки, це неприпустимо, оскільки порушить чітко вибудувану систему інтеграції вивчення іноземної та рідної мови та негативно впливатиме на ефективність опанування англійською мовою.
Чи може здійснюватись вивчення якогось з предметів за іншою програмою (наприклад, англійська мова)?
Оскільки вивчення усіх навчальних предметів в освітній програмі «На крилах успіху» відбувається в чітко вибудуваній системі інтеграції, використання додаткових посібників, карток чи інших матеріалів негативно впливатиме на ефективність опанування матеріалом. Наприклад, опанування назв чисел англійською мовою відбувається після їх вивчення на заняттях з математики, а введення понять іменник, прикметник, займенник у процесі вивчення англійської мови відбувається після ознайомлення з ними на заняттях з української мови.
Чи є вже розроблена програма "На крилах успіху" на весь період початкової школи? (1-4 клас)
Програма для 1-2 класів пройшла експериментальну апробацію, вже доопрацьована і затверджена для використання. Програма для 3-4 класів зараз доопрацьовується у ході експериментальної роботи і буде подаватись для затвердження в травні 2019 р.
Чи буде продовжуватись навчання за проектом "На крилах успіху" у середній та старшій школі?
Створено робочу групу з розроблення програми для 5-6 класів. Робота ще триває.
Як вирішується питання поділу на групи з української мови?
Поділ на групи для вивчення української мови, англійської мови та інформатики в освітньому проекті «На крилах успіху» здійснюється відповідно до нормативних документів МОН України, зокрема Наказ МОН України №128 від 20.02.2002.
Якою є роль батьків у навчальному процесі? Як саме потрібно батькам забезпечувати повноцінне формування навичок у дитини? Як правильно займатися з дитиною вдома за даною програмою?
В освітньому проекті «На крилах успіху» батьки є справжніми учасниками освітнього процесу й партнерами вчителя. Батькам пропонується не звична для них роль «учнів» на відміну від традиційної ролі «контролерів». Не батьки мають пояснювати дитині матеріал, а дитина розповідати батькам, що треба зробити в тому чи іншому завданні. Результатами експерименту підтверджено ефективність цього інноваційного підходу. Якщо батьки зацікавлено запитують і дитина розуміє, що вони дійсно не знають як виконувати це завдання, то на заняттях вона слухає уважно, щоб навчити вдома не тільки лаксиків, а й батьків. Натомість, якщо дитина знає, що вдома батьки будуть знов розповідати про те, що вивчали в класі, то навіщо їй слухати, запам'ятовувати щось на занятті? Пропоновані підходи ґрунтуються на результатах аналізу психології сучасної дитини, її вікових особливостей, а також чинників втрати інтересу до навчання. Для забезпечення якісного навчання батькам достатньо щовечора просити дитину навчити їх того, чого вона навчалась у школі й показати як вона виконувала завдання в посібнику-журналі. Дуже б хотілось, щоб батьки виконували рекомендації на останній сторінці посібника. Це важливіше, ніж пояснення якогось завдання, оскільки, не володіючи методиками навчання, батьки іноді можуть тільки заплутати дитину, а не допомогти опанувати матеріал. Довірте справу навчання фахівцям!
Якою є система оцінювання у проекті «На крилах успіху»? У чому відмінність в оцінюванні у 1-4 класах? Чи буде у початковій школі здійснюватись оцінювання за 12 бальною системою?
У першому циклі (1-2 класи) оцінювання навчальних досягнень учня здійснюють вербально, в формі словесної характеристики результату й процесу навчальної діяльності, яка орієнтує його на визначення нових завдань щодо подальшого засвоєння програмового матеріалу. У проекті «На крилах успіху» запропоновано унікальну систему оцінювання, яка дозволяє забезпечити психологічну комфортність й здоров'язбережувальний характер навчання. Усім відомо, що дитина молодшого шкільного віку сприймає оцінку не як оцінку своїх знань, а як оцінку своєї особистості. Щоб запобігти формуванню негативного ставлення дитини до самої себе та інших через недосконалу систему оцінювання в освітньому проекті «На крилах успіху» оцінюються не знання/незнання учнів, а їхня готовність навчати інших. Якщо дитина виявляє бажання, то вона може доопрацювати завдання, виправити помилки, яких припустилась, і отримати кращу оцінку – два крила, які зображує вчитель біля кожного завдання.

Оцінювання навчальних досягнень учнів зорієнтоване на формування його рефлексивної позиції, мотивації на досягнення успіху в особистісному зростанні. Тому передбачено не тільки оцінювання з боку вчителя, а й самооцінювання шляхом зафарбовування кружечків біля завдань.

Такий підхід створює умови для усунення психологічного тиску та сприятиме опануванню учнями способів самоконтролю, самооцінювання й самокорекції. До того ж незафарбовані кружечки і кружечки з одним крилом біля завдань дають можливість батькам побачити, в якому конкретному завданні дитина потребує допомоги.

Система оцінювання в 3-4 класах та основній школі (5-12 класи) буде відпрацьовуватись в експериментальному режимі. Зазначимо, що вона буде цілком відповідати нормативним документам МОН України.
За державною програмою учні 1 -го класу не оцінюються. Але крила самі по собі виступають у ролі оцінки (наприклад у нашої дитини іде пряма асоціація: крило – гарна оцінка, пів крила – кепська, немає крила – двійка тощо). Виходить теж саме травмування дитини, тільки вже не оцінкою, а крилом. Як вирішити цю проблему?
Проблема у підходах дорослих, які намагаються перевести позначку у знайому їм ситуацію оцінювання. Крило не оцінка, а показник того, наскільки на сьогодні дитина готова за цими завданнями навчати інших (лаксиків, батьків, інших). Відмінність від оцінки полягає у тому, що за кожне завдання, де позначено одне крило, дитина може отримати два крила, якщо виправить помилки, доопрацює завдання. Тож, ніяких травмувань немає. Навпаки дитина зростає упевнена в тому, що сьогодні може змінити на краще те, що ще вчора не могла. І такий підхід до оцінювання дає їй шанс для зміни на краще. Традиційна оцінка (наліпки, штампи, які використовують вчителі 1 класів за Типовою програмою) – дається як даність, яку змінити дитина не може. Може тільки наступного дня отримати кращу оцінку, але попередня залишається такою ж. Натомість дитина хоче позбутись її, але не має можливості.
Чи може вчитель використовувати альтернативне оцінювання (наклейки, лаксиків тощо)?
Використовування альтернативного оцінювання (наклейки, позначки, що замінюють бали, тощо) суперечить пропонованій у проекті концепції оцінювання, яка ґрунтується на психологічній комфортності дитини. Наклейки та інші позначки – це порівнювання дитини з іншими, вказування на її місці в рейтингу. Діти, які не отримали наклейку, чи отримали не таку, як хотіли – страждають, відчувають себе неповноцінними. Цього не можна допускати. У нас кожна дитина унікальна і має право на помилку. На своїх помилках ми вчимося!
Чому у зошитах подано мало завдань для прописування букв, буквосполучень та слів? Чи передбачені в майбутньому додаткові завдання? Яким чином відпрацьовується навичка письма?
Завдань для письма в посібниках-журналах подано навіть більше, ніж в будь-яких інших прописах. Але це не помітно на перший погляд. Якщо у звичайних прописах для роботи на одному занятті пропонується до 7 рядків, які прописані на одній сторінці, то в наших посібниках ця кількість подана на двох сторінках (оскільки заняття інтегровані з читанням). Крім того завдання з письма пропонуються на п'яті полях до сюжетних малюнків, а також навичка письма відпрацьовується на індивідуальних планшета. Тож завдань для письма у нас навіть більше, ніж в інших посібниках, але по-перше, вони пропонуються на різних сторінках. По-друге, завдання урізноманітненні – наведи, допиши, склади з елементів тощо. На відміну від одноманітного прописування за поданими зразками цей підхід дозволяє не втратити інтерес дитини до письма.
Чому не передбачено вивчення віршів напам'ять?
У програмі освітнього проекту «На крилах успіху» передбачено вивчення віршів на пам'ять відповідно до нормативних документів МОН України, зокрема Орієнтовних вимог до контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи (Наказ МОН України № 1009 від 19.08.2016). Для формування навички вивчення напам'ять в кожному посібнику-журналі пропонуються різні за обсягом і складністю для запам'ятовування вірші, як вчитель може пропонувати дітям для вивчення, зважаючи на дидактичну доцільність (індивідуально і диференційовано з урахуванням рівня готовності дитини до заучування, а також з метою поступового формування навички).
Чи можливо приділити більше уваги систематизації знань і повторенню по математиці?
Програмою передбачено систематизацію й узагальнення знань на останніх заняттях з вивчення кожної теми, де діти працюють з блок-картою (путівник по вивченій темі), а також усю останню чверть відведено на повторення вивченого, де на новому рівні відбувається узагальнення і систематизація опанованого матеріалу.
Чому діти на англійській мові не вивчають букви у 1 класі? Як можна вивчати англійську мову не знаючи букв і не поповнюючи словниковий запас?
Програма для вивчення англійської мови в освітньому проекті «На крилах успіху» ґрунтується на вікових особливостях дітей 6-7 річного віку. Саме цей вік є сензитивним (сприятливим) для опанування іноземною лексикою. Тому протягом першого року навчання діти опановують понад 350 слів. Натомість одночасно вивчати букви рідної мови та іноземної – методично безграмотно, оскільки діти плутають букви (їх звучання, креслення). Одночасне вивчення букв – велике навантаження на дитину, яка має не тільки запам'ятати букви, а й розрізняти букви рідної та іноземної мови. В результаті ми матимемо погане засвоєння і того, і іншого алфавіту. Натомість пропонований у проекті підхід засвідчив, що опанувавши в 1 класі великий обсяг лексичного матеріалу, діти закріплюють його у 2 класі на новому рівні – навчаючись писати й читати вивчені слова та водночас розширюючи словниковий запас.
Чи можна внести корективи в методику навчання англійської мови, щоб одна тема вивчалась протягом 2 тижнів? Дітям важко засвоїти інформацію за такий короткий період.
Корективи треба вносити не в методику навчання англійської мови, а підходах до розуміння сутності процесу навчання. Ми не вимагаємо від дитини запам'ятати і відтворити відразу все, чого вона навчалась протягом тижня. Все опановане весь час повторюється під час роботи за іншими темами. Наприклад, три кольори світлофору ми вивчали за темою «Бережу життя і здоров'я», потім ці кольори ми повторюємо (водночас опановуючи нову лексику) за темою «Золота осінь». Далі повторюємо вивчені слова за темою «Рослини – діти землі» тощо. Крім того під час заключної частини кожного заняття діти нагадують казковим персонажам, яких вони навчають, всі опановані ними слова (а не тільки ті, що вивчають саме за цією темою). Таким чином відбувається постійне і багатократне повторення і закріплення але на інших соціокультурних ситуаціях, що сприяє міцнішому засвоєнню матеріалу. В результаті на кінець навчального року ми маємо гарні результати. Головне – вчителю дотримуватись пропонованої методики, а не ламати, використовуючи додаткові посібники чи вводячи додаткові завдання за традиційною методикою.
Чому в 2 класі арттехнології подані на окремих вкладках, а не як раніше в основному зошиті-посібнику?
Це пов'язано з особливостями друку. Кількість сторінок має бути кратною 8. Це означає, що посібник-журнал може мати або 48 або 56 сторінок. Тож, якщо вмістити 4 сторінки арт-технологій до посібника, який разом із новим предметом «Інформатика» тепер матиме 52 сторінки – його не можна буде друкувати (кількість сторінок не кратна 8). А якщо ми вмістимо ще матеріал для 4 сторінок, яких не вистачає для друкування, то це збільшить вартість посібника-журналу. До того ж потреби в додаткових сторінках немає. Тому з метою економії коштів батьків було прийняте рішення друкувати матеріал для арттехнологій на окремих вкладках. Це зручно і дітям, оскільки багато матеріалу на цих вкладках вирізається, розфарбовується фарбами (відповідно має висихати) тощо.
Чому у зошитах допущено помилки (русизми, орфографічні, технічні тощо) і як їх можна виправити?
Видавництво приносить вибачення за наявність помилок. Звертаємось з проханням повідомляти про них за телефоном гарячої лінії за номером: 0 800 301 999. Усі дзвінки безкоштовні. Будемо вдячні за допомогу.
Яким чином буде проводитись в кінці року оцінка знань дітей, які навчаються за освітньою програмою «На крилах успіху»? Які є нормативні вимоги до цього?
В освітньому проекті «На крилах успіху» оцінка знань учнів в кінці навчального року здійснюється відповідно до нормативних документів МОН України, зокрема Орієнтовних вимог до контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи (Наказ МОН України № 1009 від 19.08.2016), які передбачають контрольну роботу з математики та української мови. Тексти контрольних робіт пропонуються вчителям. Але учитель може обрати інший зміст контрольної роботи. До того ж контрольна робота може бути запропонована адміністрацією закладу освіти.
Що робити, якщо дитина не встигає опрацювати всі завдання на уроці?
Всі завдання виконувати не має потреби, оскільки вони добирались за принципом надмірності, щоб забезпечити учителю можливість для реалізації особистісного підходу. Якщо дитина не встигає виконати пропоновані учителем завдання, то разом з учителем, психологом треба виявити чинники цього (темперамент, відсутність інтересу, протест проти певних дій дорослих тощо) та розробити систему роботи щодо їх усунення. Це індивідуальна робота і тому дати загальну пораду для всіх неможливо.
Яким чином учитель може донести весь необхідний матеріал, якщо кількість учнів в класі – 30? Чи може проект встановлювати оптимальну кількість дітей у класі (не більше 25)?
Проект не має жодних повноважень встановлювати кількість дітей у класі. Це прерогатива керівництва закладу освіти. До того ж відповідно до нормативних документів МОН України поділ класу на дві групи під час вивчення української мови, англійської мови та інформатики можливий за умов, якщо у класі не менше 28 учнів (Наказ МОН України №128 від 20.02.2002).
Де знайти перелік знань, умінь, навичок/компетенцій якими має володіти дитина на кінець кожного навчального року?
Усе, що має опанувати дитина в кожному класі з кожного навчального предмета зазначено в освітній програмі «На крилах успіху», з якою можна ознайомитись за посиланням: https://nakrilahuspihu.com/blog/programa
Як можна отримати доступ до календарного плану, щоб розуміти, який матеріал опанує дитина на кінець навчального року?
Календарний план – це документ для вчителя. Очікувані результати навчання (показники розвитку здобувача освіти, виражені в навчальних діях) на кінець кожного класу з кожного навчального предмета окреслені в освітній програмі «На крилах успіху». Доступ можна отримати за посиланням: https://nakrilahuspihu.com/blog/programa
Яка кількість годин виділяється на вивчення російської мови в 2-4 класах?
Заклади загальної середньої освіти, в яких з 2 класу передбачається вивчення іншої мови (крім української та англійської), здійснюють це за рахунок однієї години варіативного складника та ще однієї години або з предмета арт-технології та інформатика, або з предмета математика (за вибором закладу загальної середньої освіти). Все це зазначено в освітній програмі «На крилах успіху». Доступ за посиланням: https://nakrilahuspihu.com/blog/programa
В якому форматі буде організовано тестування та контрольні роботи в 1-4 класах?
Контроль та оцінювання в освітньому проекті «На крилах успіху» здійснюється у передбаченому нормативними документами МОН України форматі. Чинними документами передбачено контрольні роботи наприкінці кожного року навчання, а в кінці четвертого класу ще й ДПА.
Чи відрізняється методика вивчення англійської мови в 1-4 класах? Як саме?
Вивчення англійської мови в 1 класі – усний курс, що передбачає опанування лексичного матеріалу, роботу над артикуляцією і вимовою. У 2 класі ця робота продовжується на новому рівні – у процесі опанування навичок письма і читання.
Чи буде введено додаткову мову для вивчення?
Це вирішує заклад загальної середньої освіти. Програм для вивчення іншої мови, крім англійської, ми не пропонуємо, оскільки переконані, що другу іноземну можна вводити не раніше 5 класу після достатньо якісного опанування першою іноземною мовою. Інакше в результаті дитина не буде знати на достатньо якісному рівні ні одну, ні іншу іноземну мову.
Як, окрім перегляду мультфільмів та переписування прикладів, має бути організована робота школярів з інтерактивною дошкою?
Окремих рекомендацій для роботи з інтерактивними дошками в проекті «На крилах успіху» не пропонується, оскільки не всі заклади освіти ними оснащені і не всі вчителі мають достатні навички роботи з ними для використання в інтерактивному режимі. Тому це робота на перспективу.
Чи передбачені завдання на зимові та літні канікули?
Канікули – це відпочинок, зміна виду діяльності, а не інша форма занять – вдома. Тому ніяких завдань на канікули в проекті «На крилах успіху» не передбачено і не пропонується.
Як дана програма допомагає у виборі майбутньої професії?
Тематика соціокультурних тем дозволяє ознайомити дітей з різними професіями протягом усього навчального року (це передбачено в межах тем «Календар місяця» і окремої теми «»У світі професій»). Опановуючи ці теми діти виступають у ролі дизайнерів, архітекторів, пекарів, музикантів, тощо; ознайомлюються з інформацією про відомих артистів, спортсменів, військових, письменників та представниками інших професій. Для профорієнтаційної роботи в початковій школі цього цілком достатньо.
В зошиті 1-го класу прописана щоденна взаємодія з батьками. Чому батькам не надається можливість щодня мати доступ до посібника-журналу і розв'язання завдань?
Дитина має одержувати новий журнал щопонеділка (цим забезпечується пізнавальний інтерес дитини) і щодня носити посібник-журнал додому. Після опрацювання журнал залишається у дитини вдома. У разі потреби для повторення певного матеріалу вона користується журналами, які вже опановано. Тому не зовсім зрозуміло, чому у батьків немає доступу до журналів. Зателефонуйте на гарячу лінію за телефоном 0 800 301 999 (дзвінки безкоштовні) і проблему будемо вирішувати в індивідуальному порядку.
Чи передбачено вступ дітей, які навчалися за цією програмою, до 5-их класів гімназій або фахових шкіл без конкурсу?
Нормативними документами МОН України жодні конкурсні випробування для вступу в будь-які заклади освіти не передбачені. Це порушення прав дитини.
Чи відповідає навантаження програми рівню психофізіологічного розвитку дитини 1 класу? Якими дослідженнями або документами це підтверджено?
Освітня програма «На крилах успіху» має дозвіл для використання в закладах загальної середньої освіти (лист МОН України № 1/9-344 від 25.05.2018), який засвідчує її відповідність Державному стандарту початкової освіти. Саме Державний стандарт початкової освіти регламентує відповідність підготовлених на його основі програм, рівню психофізіологічного розвитку дитини 6-7 років.
Чи можливо використовувати матеріали програми у школах, в яких відбувається навчання мовами національних меншин?
Посібники-журнали друкуються тільки українською мовою. Тому їх використання в школах з навчанням мовами національних меншин не можливе.
Чи проходили тестування завдання на учнях перед тим, як їх друкують у журналі?
Експериментальні класи проходили навчання за посібниками-журналами перед їх масовим запровадженням. За результатами експерименту були внесені зміни і корективи до посібників-журналів для 1 класу. Нині триває експериментальне навчання в 2 класі.
Який рівень вивчення англійської мови передбачено в проекті? Чи є поглиблене вивчення англійської мови в даному проекті?
Програмою з англійської мови в освітньому проекті «На крилах успіху» на кінець 4 класу передбачається досягнення учнями рівня А1. Для класів, які працюють за розширеним рівнем цієї програми – рівня А2.1. Ці рівні узгоджуються із «Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання».
Освітнє середовище
Чи є вимоги до освітнього простору?
Особливих вимог не існує. Головне, щоб були дотримані чинні Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання закладів загальної середньої освіти та організації навчально-виховного процесу (ДсанПіН 5.5.2.008-01 Лист МОН України № 1/12-1459 від 05. 06. 2001).
Чи можливо навчатися онлайн через особистий кабінет, наприклад, поглиблено вивчати предмети, готуватися до контрольних робіт у вигляді тестів?
Таке програмне забезпечення в нашому проекті не розроблено.
Як часто потрібно змінювати розташування парт у класі?
Це вирішує вчитель, зважаючи на дидактичну доцільність. Якщо є потреба в організації групової роботи – він змінює розташування парт. Окремих вимог щодо кількості змін у розташуванні парт не існує.