«Жодна програма не може бути успішною без великого вчителя – великого у своїй справі»

Інтерв'ю з Лілією Аскольдівною Гладишевською – директором Броварської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3.

Вже другий рік поспіль в школі №3 в м. Бровари впроваджується освітній проєкт «На крилах успіху». Ми зустрілися із директоркою школи Лілією Аскольдівною та попросили поділитися враженнями учнів, батьків та вчителів від програми.

- Ліліє Аскольдівно, що можете сказати як директор школи про освітній проєкт «На крилах успіху»?
Програма «На крилах успіху» відповідає сучасним запитам життя та інтересам дитини. Вона дає можливість сприймати процеси пізнання, дослідження у вільних, творчих і активних формах. Водночас проєкт дає можливість відчувати себе комфортно діткам з різним рівнем підготовки. Надзвичайно важливо, що програма відповідає принципу дитиноцентризму.


Є такі моменти на заняттях, які нас, досвідчених вчителів, вражають. Наприклад, діти через 2 місяці перебування на програмі ставлять велику кількість запитань. Таким чином, методика критичного мислення в проєкті на надзвичайно високому рівні. Ми тішимося, що ввійшли в проєкт саме в період реформи, і сьогодні можемо надати багато можливостей для дітей.

Так само і для вчителя – творчого вчителя. Як відомо, вчитель – це єдина професія, яка зберігає асоціативне мислення упродовж усього життя. Бажання мінятися, пізнавати, сприймати нове вкрай важливі для нас.
Крім того, всіх радує відсутність важких і великих портфелів, коли один зошит дає можливість попрацювати абсолютно в усіх напрямках відповідно до програми і здобути високий рівень знань і розуміння матеріалу.

Батькам теж надзвичайно цікаво. Ми бачимо інтерес серед тих людей, які раніше не мали навіть уявлення про проєкт. В нашій школі побутує принцип наступності – співпраця з дитячими садочками, яка дає можливість заздалегідь побачити діточок, які прийдуть до нас. Ми формуємо картинку контингенту – наших майбутніх учнів, готуємося їх прийняти. Візити в дитячі садочки дають можливість і батькам зробити вибір. Це надзвичайно важливо!

У Броварах освіта стоїть на пріоритетному місці. Я щиро пишаюся тим, що ми маємо такі можливості. Скажімо, у нас завжди був підхід до різноманітних проєктів, свобода вибору вчителя, в яких напрямках працювати. Політика Броварського управління освіти і науки в цьому дає нам дуже великі можливості. Залучаються кошти, вчителю дається можливість розвиватися, дізнаватися новинки. Ми дійсно тримаємо руку на пульсі.

Дуже вдало саме в цьому проєкті проходить вивчення англійської мови. Сучасні батьки дуже розвинені і досвідчені. Інколи вони вичитують наші освітянські документи навіть краще за нас, порівнюють різні методики навчання. І обрана у проєкті «На крилах успіху» методика вивчення мови є дуже продуктивною, бо починається з того, що дітки спочатку
навчаються розмовляти. За місяць – два вони вже формують певний лексикон – і це просто удово. Діти спочатку говорять, а потів вчаться писати. І уроки з англійської мови, які ми відвідали, нас дуже надихають.

Окремо хочу зауважити, що місто вклало багато коштів. Дало можливість обладнати всі класи Нової української школи (НУШ) для першачків, де враховані потреби усіх дітей, в т.ч. і дітей з особливими потребами. Міська програма «Інклюзивна освіта в Броварах» успішно діє вже декілька років. Враховуються всі можливості. Батьки також долучаються до вибору меблів. Поточна мобільність роботи в класі, зміна форм роботи, яка є в основі викладання програми «На крилах успіху» і Нової української школи, дає дуже велику зручність. Тут толока, де ми сідаємо групами в півколо і вирішуємо питання – це просто здорово! Ми щасливі, що вступили до цього проєкту.

Звичайно, історію роблять люди. Без персоналія, без особистості вчителя, який рухається вперед, не стоїть на місці, який пізнає світ разом з дітьми і відповідає нашому поколінню Z – ні про які успіхи не можна було б говорити. Нам цікаво. Ми пізнаємо. Освітяни зараз знаходяться в такому великому океані, де напрямків рухатись багато. Але ми щасливі, що в цьому проєкті маємо вже другий клас, і цього року знову набрали першачків. Безумовно, для нас надзвичайно важливо зберегти цей проєкт. Адже історія педагогіки має такі приклади, коли проєкт започатковували, але він зупинявся на первісній стадії й не розвивався. Але в нас дуже серйозні наміри.

- Чи повинна дитина при вступі на програму «На крилах успіху» вміти читати, писати?
Варто підкреслити, що цей проєкт доступний кожній дитині. І надважливим аспектом є те, що дітки з абсолютно різним рівнем підготовки можуть бути в цьому класі. Організаційно ми влаштовуємо консультативні пункти для батьків, за бажанням вони відвідують нашу
школу за декілька місяців до початку. Вони отримують консультацію, з ними працює практичний психолог, вчитель. Ми можемо надати рекомендації, але сказати, що якась дитина не може бути в цьому освітньому проєкті, я не можу.

Вчитель працює, готується до кожного уроку. Заняття повинно бути цікавим, організованим, щоб кожна дитинка побула в ситуації успіху, щоб вона щось дізналась, навчилась і вийшла після уроку задоволена.

- Формат матеріалів проєкту теж впливає на інтерес дітей до навчання.
Я б сказала, що на сьогодні підручники НУШ теж яскраві, надзвичайно цікаві. Але раціональність одного зошиту, міжпредметні зв'язки і пізнання різних предметів, світу, дослідження через одну книгу – це теж цікаво. Ми живемо в час багатьох можливостей. «На крилах успіху» – це не єдиний проєкт за яким працюють у нас в школі. У вчителя, батьків і дитини є вибір. І якщо обирають проєкт «На крилах успіху», значить він цікавий.
Батьки вже побачили певну перспективу і результат. Провчившись рік на інших програмах, з'явилися дітки, які захотіли долучитися до проєкту в другому класі.

Особливо зауважу, що без особистості вчителя ні про які успіхи, досягнення, розвиток мова не йде. Треба обирати те, що тобі близьке. І саме умови проєкту, організація роботи, побудована методика, програма відповідають тільки тій людині, яка сама здатна змінюватися, ловити нове. Ми всі різні, педагоги різні. Важлива швидка реакція, бажання
більше працювати, підучити паралельно й англійську мову. Будь-яка програма не може бути успішною без великого вчителя – великого у своїй справі. Здатність змінюватись, перебудовуватись робить нас сучасними, цікавими та затребуваними.

- Чи треба щось змінювати в проєкті на вашу думку?
Ми впроваджуємо проєкт другий рік і поки що бачимо тільки «плюси». Від деяких батьків є побажання отримувати більше рекомендацій щодо роботи з зошитом, коли дитина відсутня в школі. Більшість вчились у ті часи, коли все було дуже чітко. Основний методбув репродуктивний. Викладання матеріалу – від сторіночки до сторіночки, до запитань.
Можливо, таку консультативну інформацію для батьків бажано більше висвітлювати на сайті й окремо в зошиті.
Діліться інформацією зі своїми друзями в Facebook! Дайте і їм можливість бути в курсі новин проєкту "На крилах успіху"!

Рекомендовані вам статті

Показати більше статей