Інтерв'ю про створення проєкту

Історія створення з перших рук, розповідає автор освітнього проєкту "На крилах успіху" Анжеліка Цимбалару
А ми все ставимо каверзну відповідь
І не знаходимо потрібного питання

В. Висоцький

Освіта – живий організм, а початкова освіта – це особливо вразливий дитячий організм. Вона потребує модернізації, реформування, виключно тоді, коли виникає певне протиріччя між запитом суспільства та наявними умовами й результатами надання освітніх послуг. Образно кажучи, не тоді, коли хтось, хто вважає себе гарним «лікарем», раптом вирішить, що її треба «підлікувати», а тоді, коли вона насправді починає «хворіти» – не повною мірою справлятись зі своїми функціями на бажаному рівні.

Давайте згадаємо, що зазвичай ми робимо, коли почуваємось недобре? Так, самі «виписуємо» собі рецепт, призначаємо певні лікувальні процедури й починаємо завзято їх виконувати, тому що багато невідкладних справ й одужати треба швидко. Що у таких випадках відбувається? Ми дійсно одужаємо чи тільки позбавляємось симптомів хвороби й заганяємо проблему ще глибше? Що відбувається з нашим організмом після кількох таких «лікувань» нашвидкуруч? А що буде в таких випадках із дитячим організмом початкової освіти? Тепер ви самі можете дати відповідь на питання: чому перебуваючи в стані постійних змін система шкільної освіти в Україні за чверть століття її незалежності так і не одержала бажаних результатів і вкотре перебуває у фокусі трансформацій? Важливо відповісти на питання й про те, що нарешті треба зробити для такого довгоочікуваного позитивного ефекту?

Передусім треба виявити причини хвороби – наявні проблеми. Для цього важливо не тільки зробити опитування, огляд, щоб виявити симптоми, а й зробити аналізи й дослідження, щоб уникнути неправильної постановки діагнозу. Після повної впевненості в його правильності ще рано виписувати «рецепти», якою має бути шкільна освіта взагалі й початкова зокрема та як її модернізувати-лікувати. Серед багатого арсеналу пігулок, мікстур і порошків треба обрати ті, що будуть найефективнішими. Зазвичай ми думаємо, що найкращі ліки – це найдорожчі закордонні й часто забуваємо про вітчизняні, якісні й недорогі аналоги. Але наявність якісних ліків та можливість їх придбати ще не дає гарантії ефективного лікування. Ми ще не знаємо, як відреагує організм на їх прийом. Тому лікарі, справжні фахівці своєї справи, завжди роблять пробу, щоб пересвідчитись, що обрані лікувальні процедури не нашкодять пацієнту. Інакше кажучи, перш, ніж запроваджувати освітні новації на теренах усієї країни, їх ефективність має бути перевірена експериментально-дослідним шляхом у реальному режимі навчального процесу окремих пілотних шкіл. Цей шлях реформування настільки очевидний і відомий, що ні в кого не викликає заперечень. Але чи завжди це робиться саме так? Якщо так, то чи завжди це робиться системно, виважено й відповідально? Чи відомо нам, на вирішення яких конкретних проблем спрямовано певні дії, кроки модернізації? Яким має бути результат? Хто несе відповідальність за наслідки? А в педагогіці права на помилку немає, оскільки «помилки, вчителів обходяться не менш дорого, ніж помилки лікарів, хоч на перший погляд не так помітні».

Щоб поставити правильні питання та аргументовано й переконливо відповісти на них, групою однодумців – науковців Інституту педагогіки НАПН України, фахівців Міністерства освіти і науки України, у тому числі Інституту модернізації змісту освіти, методистів, учителів-практиків – було підготовлено програму й відкрито Всеукраїнський експеримент за темою «Дидактико-методичне та навчальне забезпечення реалізації концептуальних засад реформування початкової загальної освіти» на 2016–2020 роки, у межах якого розробляється освітній проєкт «На крилах успіху». Нині в ньому понад 30 шкіл Дніпропетровської, Чернігівської, Черкаської, Запорізької областей і міста Києва.

Експериментальну роботу спрямовано на виявлення ефективності положень проєкту Концепції початкової освіти, основними з яких є міжпредметна інтеграція й практична спрямованість змісту освіти, що ґрунтується на урахуванні вікових особливостей учнів початкової школи – цілісності сприймання та пізнання навколишньої дійсності. Саме на цих засадах нині побудовано експериментальні програми для передшкільної підготовки та першого класу початкової школи. Інтегровані програми дадуть змогу уникнути дублювання змісту різних навчальних предметів та відповідно перевантаження учнів, нарешті досягти узгодженості навчального й виховного процесів, покращити стан здоров'я дітей та підвищити інтерес до навчання. Водночас, ефективність роботи вчителя в умовах реформування буде ґрунтуватися не тільки на його ентузіазмі, як це зазвичай і відбувалося, а забезпечуватися якісним, експериментально перевіреним навчальним і методичним супроводом навчально-виховного процесу відповідно до чисельних державних нормативно-правових вимог. Він буде не тільки глибоко розуміти особливості змін, а й відчувати в них потребу й буде причетним до їх визначення та запровадження та шкільну практику. Тобто буде справжнім агентом змін.

Уся команда експерименту глибоко переконана, що реформа в освіті має здійснюватись не заради реформи, а заради дитини! Ми відкриті для всіх, хто безмежно любить дитину й глибоко поважає працю вчителя. Тому запрошуємо педагогічні колективи, окремих педагогів, методистів, науковців, які вболівають за долю початкової освіти, учня початкової школи до співпраці. Якщо Ви підтримуєте системний – поступовий і виважений шлях модернізації початкової освіти в експериментальному режимі – Вам з нами по дорозі!Анжеліка Цимбалару, головний науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, науковий керівник Всеукраїнського експерименту за темою «Дидактико-методичне та навчальне забезпечення реалізації концептуальних засад реформування початкової загальної освіти» на 2016–2020 роки в межах освітнього проєкту «На крилах успіху».

Рекомендовані статті для вас
Показати більше статей